115 patrupede cu stapan sterilizate gratuit in cadrul actiunii din weekend-ul trecut

Cea de-a doua serie de sterilizări gratuite din cadrul campaniei organizate de municipalitate şi Deutschland sagt Nein zum Tiermorden s-a încheiat cu succes.
Sâmbătă, 4 octombrie, trei medici veterinari au sterilizat începând cu ora 8.30 şi până seara, în jurul orei 7.30, un total de 53 de animale, dintre care 40 de câini şi 13 pisici. A doua zi, numărul medicilor veterinari a crescut la patru, iar cel al patrupedelor sterilizate la 62 (25 câini şi 37 pisici). Din cei 65 de câini, 53 au fost femele, iar 12 au fost masculi. În ambele zile, acţiunea s-a desfăşurat cu sprijinul a şase voluntari iubitori de animale.
Şi de această dată au existat persoane care nu s-au prezentat cu patrupedele, însă în locul acestora au fost preluaţi cei aflaţi pe listele de aşteptare pentru următoarea acţiune de sterilizare.
Faţă de seria trecută, din 13 septembrie, când au fost sterilizate 55 de patrupede, numărul sterilizărilor din această a doua serie a crescut la 115 patrupede, mai exact 65 de câini şi 50 de pisici.
Campania de sterilizare gratuită nu se opreşte aici. Cei interesaţi să-şi sterilizeze patrupedul se pot înscrie în continuare la dispeceratul Poliţiei Locale (0246/274668), iar când se va strânge un număr suficient de înscrieri, se va organiza o nouă serie de sterilizări.

Ultima modificare: 06.10.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Targ cu produse traditionale de Ziua Recoltei